Aso (阿蘇) – powrót na Kjusiu, cz. 1

Byłam w Japonii już kilkanaście razy, ale nigdy nie podróżowałam po niej samochodem. Zazwyczaj rozkładam na czynniki pierwsze rozkłady lokalnych pociągów i autobusów, biegnę z plecakiem przez pustkę z nadzieją, że przystanek znajduje się w tamtą stronę. Tym razem koleżanka zaproponowała wypożyczenie samochodu. I nie wiadomo kiedy znalazłam się (w roli pasażera) w drodze ku wulkanowi Aso.

Im częściej jeżdżę do Japonii, tym coraz częściej mam wrażenie, że tak naprawdę nic w niej nie widziałam. Drżę na myśl o premierze książki, bo budzę się ze strachem, że tak naprawdę, to ja przecież o niej nic nie wiem! Nie byłam przecież jeszcze na Okinawie, w Tottori, w prefekturze Iwate… biorę wtedy głęboki oddech, bo tylko tyle mogę zrobić. No i układam kolejne podróże do kolejnych miejsc, bo Japonia w mojej głowie nie ma końca.

Kjusiu odwiedziłam po raz pierwszy latem, kiedy zbierałam materiał do jednego z ostatnich rozdziałów książki. Znalezienie bohaterki zajęło mi parę dobrych tygodni, a gdy się już udało, okazało się, że mieszka ona w Kumamoto. Choć byłam wtedy w Tokio, nie mogłam sobie pozwolić na szybki wyjazd do Kumamoto (dwie godziny samolotem w jedną stronę), więc obiecałam sobie, że załatwię to przy kolejnej okazji. I to właśnie w lipcu, w indyjskiej knajpie, poznałam M., z którą pół roku później zjechałam Kjusiu.

Kumamoto dość mocno ucierpiało podczas trzęsienia ziemi sprzed roku – do tej pory nietrudno o widok ruin, schowanych czasami za prześwitującym lekko rusztowaniem. Zamek, symbol miasta, pozostanie zamknięty jeszcze przez lata, a miasto pewnie przez długi czas nie wygrzebie się jeszcze z ogromnych kosztów, które musi ponieść w związku z naprawą setek budynków.

Symbolem starań mieszkańców jest Kumamon – czarny miś z diżym czerwonym serduchem. Nie bez powodu: 熊 (kuma) w nazwie miasta to właśnie niedźwiedź. Kumamon reklamuje tutaj dosłownie wszystko. Znany jest w całej Japonii i zachęca ludzi z różnych rejonów kraju do odwiedzeniaKumamoto i wsparcia ich budżetu, aby można było kontynuować kosztowną odbudowę. Na plakatach napisy: „Ganbarō Kyūshū”, „Powodzenia Kyushu”!

Rok temu w kwietniu Kumamoto nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Gdy patrzę na zdjęcia "tuż po", to nie mogę się nadziwić, że tak sprawnie poszło im uprzątnięcie tego chaosu. Sporo budynków w mieście jest nadal w remoncie, w tym słynny zamek, który niestety będzie zamknięty jeszcze przez co najmniej kilka lat, patrząc na skalę zniszczeń murów. Symbolem starań mieszkańców jest Kumamon – czarny miś z diżym czerwonym serduchem. Nie bez powodu: 熊 (kuma) w nazwie miasta to właśnie niedźwiedź. Kumamon reklamuje tutaj dosłownie wszystko. Znany jest w całej Japonii i zachęca ludzi z różnych rejonów kraju do odwiedzenia Kumamoto i wsparcia ich budżetu, aby można było kontynuować kosztowną odbudowę. Na plakatach napisy: "Ganbarō Kyūshū", "Powodzenia Kyushu"! ʕ•ᴥ•ʔ

A post shared by W krainie tajfunów | Karolina (@wkrainietajfunow) on

Trzęsienie uszkodziło też trasy w stronę czuwającego nad miastem wulkanu Aso. Część dróg została zamknięta, wiele jest w remoncie. Między Kumamoto a Beppu jeździł kiedyś pociąg, ale tory nadal nie nadają się do przejazdu, zwłaszcza w okolicach wulkanu.

Półtora roku później. Ganbare Kumamoto!

A post shared by W krainie tajfunów | Karolina (@wkrainietajfunow) on

Mimo tych wszystkich przeszkód, można wędrować po szlakach w okolicy wulkanu (choć nie w promieniu kilometra czy dwóch dookoła samego krateru). Nieużywana stacja linowa, która kiedyś zawoziła spragnionych widoków turystów na sam szczyt, teraz rdzewieje. Nie oznacza to jednak, że w jej okolicy nie ma ludzi. Z trzeszczących głośników leci muzyka i reklama lodów ze świeżego mleka, a tuż obok wiatr świszcze przez powalone kawałki starej świątynki.

Na północnym zboczu wulkanu znajduje się miasteczko o tej samej nazwie. Okolica świątyni Aso to stare uliczki pełne sklepików ze wszystkim i niczym: z zegarami, z tofu, z roślinami. Uwielbiam takie klimaty – kojarzą mi się z podróżami po Tohoku – ale wiem, że nigdy nie mogłabym w takim miejscu mieszkać. Więc oglądam, spaceruję, obserwuję.

Świątynia Aso także ucierpiała podczas trzęsienia – zawaliła się brama rōmon (楼門) i jeden z głównych świątynnych budynków. Ruiny zostały zasłonięte, ale w głębi duszy miałam nadzieję, że uda mi się zobaczyć budynki w gruzach. Mam w sobie trudną do opisania fascynację ruinami.

Przed trzęsieniem brama rōmon była jedną z trzech największych bram świątynnych w całym kraju. Teraz jej remont zajmie pewnie dobrych parę lat. Nie przeszkadzało to rodzinom w świętowaniu shichi-go-san (七五三), dosłownie „siedem-pięć-trzy”: rytuału przejścia dla dziewczynek w wieku 3 i 7 lat i chłopców w wieku 3 i 5. Ubrane w odświętne małe kimona, niektóre z nich w pełnym makijażu, pozowały do zdjęć z poważnymi minami, jakby były modelkami w Vogue, a nie po prostu dziećmi. Tylko jedna z nich stroiła miny do obiektywu, więc musiałam uwidocznić całą scenę także na swoim aparacie.

Wyspa Kjusiu wielu wydaje się odległą prowincją, niewiele znaczącą wyspą – zwłaszcza Tokijczykom, którzy wpadają tu na chwilę wymoczyć się w Beppu albo opić herbaty w Kagoshimie. Świątynia w Aso powstała jednak jeszcze przed wstąpieniem na tron pierwszego legendarnego cesarza Japonii – Jinmu (神武), czyli kilkaset lat przed naszą erą. Oczywiście nie miała wtedy takiej formy, jak dziś – nie wiadomo też do końca, gdzie się znajdowała, bo często ją przenoszono. Wulkan Aso czczono jednak od początków japońskiej państwowości.

Budynki, które znajdują się teraz w świątyni pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku. Przed Restauracją Meiji w 1868 roku i powstaniem nowego systemu prefektur, Aso jinja była główną świątynią, ichinomiya (一宮) w prowincji Higo (肥後). Dziś jest jedną z najważniejszych świątyń szintoistycznych w prefekturze Kumamoto.

Świątynia poświęcona jest Aso-no-Ōkami – kami Aso – znany także jako Tateiwatatsu-no-Mikoto, czyli wnuk cesarza Jinmu. Dawniej modlono się do niego głównie o wyznaczanie drogi; dzisiaj prosi się go o ochronę przed wypadkami drogowymi czy egzorcyzmami, ale także (klasycznie) o dobre zamążpójście i sukcesy w nauce.

http://www.explore-kumamoto.com/hifuri-shinji-festival

Co roku na terenie świątyni odbywa się festiwal ognia, który bardzo chciałabym zobaczyć, zwany Hifuri Shinji (火振り神事). Wygląda groźnie, lecz sił w rytuale może spróbować ponoć każdy: polega on na kręceniu dookoła siebie zapalonej liny (!). Nie dość, że wygląda to niesamowicie, to jeszcze ma zapewnić dobre zbiory ryżu. Win-win. 

Świątynia Aso znajduje się w samym centrum kaldery wulkanu – która jest przy okazji największą kalderą na świecie (!). O różnych miejscach do wędrowania w rejonie wulkanu i podziwiania widoków napiszę niebawem. A na razie zostawiam Was z pytaniem – kto z Was skusiłby się na kręcenie zapaloną liną?

Karolina

autor:

Cześć! Mam na imię Karolina. Jestem absolwentką japonistyki na Oxfordzie i piszę tutaj głównie o Azji Wschodniej. W wolnych chwilach czytam, gotuję wegańskie pyszności i próbuję wymyślić, jak choć trochę ulepszyć świat.

Komentarze

  1. Cudownie czyta się Twoje teksty. Przepiękne zdjęcia. Pozazdrościć tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *